Slutlig antagning

Den 3 juli är den slutliga antagningen till gymnasiet klar. Då kan du logga in och se och svara på ditt antagningsbesked. Tänk på att ha ditt lösenord på ett säkert ställe, så du har det tillhands när du ska logga in. Om du tappat ditt lösenord kan du hämta det här, eller be din SYV om hjälp.

Senast den 24 juli ska du svara på ditt antagningsbesked.

Om du bor i Falkenberg, Halmstad, Hylte, Laholm eller Varbergs kommun och sökt till skolor utanför våra kommuner får du antagningsbesked från den skolan/kommunen du sökt.

Om du bor utanför våra kommuner och har sökt till en skola i våra kommuner får du ett antagningsbesked på posten.

Om du fyllt 18 år och ännu inte fått uppehållstillstånd i Sverige, har skolorna tyvärr ingen möjlighet att ge dig gymnasieplats. Det kommer då att stå på ditt besked att du inte kunnat beredas plats inom vårt antagningsområde i denna antagning.

Nyhems plan 2, 311 35 Falkenberg
Tel: 0346-88 68 97, 0346-88 52 08
E-post: gymnasieantagning@falkenberg.se

Sidansvarig:Pernilla Carlsson